Rodzaje prowadnic meblowych i ich zastosowanie

Większość mebli, które stanowią wyposażenie poszczególnych pomieszczeń znajdujących się w naszych domach i mieszkaniach, posiada szuflady. To swego rodzaju wysuwane skrzynki o określonej pojemności, w których można przechowywać dowolne przedmioty. Najczęściej stanowią one ważną część konstrukcji biurek, komód, stołów, czy szafek, wykorzystywanych w kuchniach, łazienkach, sypialniach oraz salonach. Istotnym elementem systemów szuflad są prowadnice, gwarantujące ich płynne zamykanie, a także otwieranie. Już teraz poznaj najpopularniejsze rodzaje prowadnic meblowych i sprawdź, gdzie najczęściej się je stosuje.

Wyjaśnienie funkcjonalności prowadnic

Schemat działania prowadnic meblowych jest bardzo prosty – pozwalają one ruchomemu elementowi przemieszczać się po wyznaczonym torze w trybie prostoliniowym. Dokonując montażu mebli, warto zadbać, aby ten komponent cechował się wysoką jakość i był wykonany z solidnego materiału, odpornego na intensywną eksploatację. Wtedy, nawet pomimo upływu czasu, otwieranie oraz zamykanie szuflad będzie swobodne i komfortowe, a dostęp do znajdujących się w środku rzeczy nie zostanie w żaden sposób ograniczony. Należy podkreślić, że niektóre rodzaje prowadnic cechują się pewnymi dodatkowymi funkcjonalnościami, które w znacznym stopniu rozszerzają spektrum ich zastosowania – warto w praktyce czerpać z tego potencjału.

Niezwykle użyteczna jest na przykład właściwość określana jako „soft close” ograniczająca hałas i zapewniająca ciche domknięcie w wyniku delikatnego popchnięcia – takie rozwiązanie pozwala raz na zawsze zapomnieć o trzaskaniu frontów. Ponadto na uwagę zasługuje parametr „push to open”, przy którym do otwarcia szuflady potrzebne jest tylko naciśnięcie jej w odpowiednim miejscu (nie tylko dłonią, ale i łokciem, a nawet kolanem). Zastosowanie wskazanych funkcjonalności najczęściej można dostrzec w przypadku mebli kuchennych.

Rodzaje prowadnic meblowych

W celu zagwarantowania optymalnego działania mebli o różnorodnej konstrukcji i wielorakim przeznaczeniu dostępne są liczne rodzaje prowadnic. Za najpopularniejsze modele uważa się prowadnice: kulkowe, rolkowe oraz te przeznaczone do tak zwanego dolnego montażu.

Prowadnice kulkowe

Prowadnice kulkowe, ze względu na typowe dla siebie cechy, cieszą się największą popularnością. Podstawowe atuty takich elementów wykończenia mebli to: uniwersalność, sprawność funkcjonowania, płynność użytkowania oraz wytrzymałość i wysoka siła udźwigu.

Prowadnice rolkowe

Dostępne w kilku kolorach dwuelementowe prowadnice rolkowe są świetną opcją pod kątem ekonomicznym, jednak trzeba mieć na uwadze, że te komponenty nie zawsze się sprawdzą. Ich prosta budowa sprawia, że są one dedykowane niewielkim szufladom służącym do przechowywania lekkich przedmiotów.

Prowadnice dolnego montażu

Istnieją również rodzaje prowadnic, które zdają egzamin zwłaszcza wtedy, gdy niezbędne jest stylowe wykończenie i wyeksponowanie walorów estetycznych mebla. Jako przykład można wskazać prowadnice dolnego montażu. Instaluje się je do dna szuflad (zwłaszcza tych drewnianych), przez co są zupełnie niewidoczne.

Prowadnice meblowe do szyb – jakie wybrać?

Prowadnice meblowe służące do montażu elementów szklanych powinny gwarantować wyjątkową stabilność całej konstrukcji, a co za tym idzie – zapewniać bezpieczeństwo użytkowania tego elementu. Strzałem w dziesiątkę są na przykład prowadnice dwutorowe, które pozytywnie wpływają na estetykę wykończenia korpusu mebli.

Prowadnice meblowe do drzwi przesuwnych – które najlepsze?

Wybrane rodzaje prowadnic warunkują sprawne otwieranie oraz zamykanie skrzydeł drzwi przesuwnych, a przy tym wykonują swoją pracę lekko i cicho. W zależności od indywidulnych preferencji mechanizm takich drzwi może znajdować się zarówno na dole, jak i na górze – wtedy szyna jest przymocowana odpowiednio do podłogi albo sufitu.

Prowadnice meblowe do szuflad – jakie wybrać?

Decydując, które rodzaje prowadnic są najlepsze i wybierając konkretny model, należy brać pod uwagę następujące kwestie: maksymalny udźwig, zakres wysuwu poza korpus szafki, sposób montażu oraz wyposażenie tego typu komponentów w ponadprogramowe funkcje. Uwzględnienie tych wszystkich aspektów pozwoli Ci zakupić, a następnie zamontować w pełni funkcjonalne i przydatne akcesoria meblowe.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać
informacje o nowościach i promocjach.

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl