Montaż zawiasów meblowych – jak zrobić to poprawnie?

Zawiasy meblowe – jak zamontować?

Prawidłowo wykonany montaż zawiasów meblowych musi być poprzedzony wyborem akcesoriów o odpowiednich parametrach. Po zaopatrzeniu się w te elementy nie pozostaje już nic innego, jak tylko przejście do konkretów, czyli rozpoczęcie prac montażowych. W pierwszej kolejności należy wziąć taśmę mierniczą i ołówek, a następnie dokonać pomiarów i zaznaczyć punkt, w którym ma docelowo znaleźć się zawias meblowy. Kolejny krok to wywiercenie otworu za pomocą wiertarki wyposażonej w wiertło dostosowane do materiału, jaki poddaje się obróbce. Ostatni etap przedsięwzięcia, jakim jest montaż zawiasów meblowych, stanowi nic innego, jak zamocowanie zawiasów oraz ich staranna regulacja. Postępując zgodnie z tą instrukcją, można stworzyć mebel przyciągający wzrok swoim estetycznym wyglądem, którego drzwiczki będą otwierały się i zamykały płynnie oraz zupełnie bezgłośnie – o nieprzyjemnym dla uszu skrzypieniu można zapomnieć.

Jak wywiercić otwór pod zawias meblowy?

Montaż zawiasów meblowych nie może obejść się bez wiercenia, które pozwala na perfekcyjne osadzenie tego elementu. Przygotowując odpowiedniej wielkości otwory, należy wykazać się dużą rozwagą, aby przez przypadek nie przewiercić na wylot kawałka drewna lub plastiku. Ponadto kolejne otwory nie mogą znajdować się zbyt blisko – mają one tworzyć rząd, w którym kolejne dziury znajdą się w odpowiedniej odległości (od siebie i od krawędzi mebli).

Zawias meblowy puszkowy – jak poprawnie zamontować?

Główną rolą, jaką odgrywają zawiasy meblowe, jest solidne przymocowanie frontów do korpusu konkretnego mebla. Później można dzięki temu swobodnie otwierać oraz zamykać taki element wyposażenia danego pomieszczenia. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów zawiasów – konkretny wariant można więc dopasować do indywidualnego zapotrzebowania. Najczęściej spotykanym przykładem jest chociażby uniwersalny zawias puszkowy (sprzedawany wraz z prowadnikiem), który zauważa się zwłaszcza w szafkach łazienkowych i kuchennych. Jego głównym atutem, warunkującym tak dużą popularność, jest prostota montażu. Wystarczy do tego wiertarka (ewentualnie wkrętak) oraz wiertło o odpowiedniej średnicy. Przydatny jest także specjalny frez do zawiasów puszkowych, który montuje się właśnie w wiertarce. Na końcu w wyfrezowanym miejscu lokuje się zawias.

Montaż zawiasów meblowych – podsumowanie

Widać więc, że prawidłowy montaż zawiasów meblowych jest kwestią kluczową dla dalszej eksploatacji wyposażenia kuchni, pokoju, czy łazienki. Jednocześnie związane z tym przedsięwzięciem działania wcale nie są przeszkodą nie do pokonania. Oczywiście wymagają one czasu, jednak bez większego problemu można wykonać je we własnym zakresie – potrzeba do tego jedynie podstawowych umiejętności manualnych. Wcześniej trzeba tylko zaopatrzyć się w niezbędne sprzęty, które przyspieszą pracę i przyczynią się do uzyskania bardziej spektakularnego efektu.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać
informacje o nowościach i promocjach.

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl